Podziel się wiedzą:
System Fibaro to system doskonałej automatyki budynkowej stworzony, rozwijany i produkowanym w Polsce
Podpis zdjęcia
Fibaro w swoim portfolio posiada m.in. centrale zarządzające automatyką budynkową, będące podstawą całego inteligentnego systemu. W ofercie firmy znajdują się również sensory wykrywające określone zdarzenia, takie jak choćby ruch, zalanie, zawilgocenie, dym lub CO w powietrzu bądź otwarcie drzwi lub okien.
linia

Kolejną kategorią produktów tworzonych przez FIBARO są aktory, czyli urządzenia wykonawcze, sterujące pracą zewnętrznych urządzeń. Wśród nich można wymienić chociażby inteligentne gniazdka elektryczne oraz głowice termostatyczne regulujące temperaturę kaloryferów.

Firma produkuje również urzadzenia zarządzające dostępem do budynku. Intercom to pierwszy komunikator domowy FIBARO zbliżony funkcjonalnościami do nowoczesnego domofonu, jednak o znacznie szerszych możliwościach i zastosowaniach. Systemem FIBARO i jego urządzeniami można sterować na trzy sposoby. Po pierwsze, poprzez aplikację mobilną dostarczaną przez producenta. Kolejną metodą jest stosowanie urządzeń wyzwalających, takich jak piloty czy programowalne przyciski. Trzeci sposób to sterowanie głosem za pomocą zewnętrznych asystentów głosowych, takich jak Siri, Alexa i Google Assistant.

System ten skierowany jest dla budynków mieszkalnych. Można go stosować zarówno w budynkach wolnostojących jak i mieszkaniach czy apartamentach budownictwa wielomieszkaniowego. System z powodzeniem radzi sobie również z małymi obiektami użyteczności publicznej (motele, przychodnie itp.).

Ze względu na wykorzystywaną technologię komunikacji bezprzewodowej (Z-Wave), System Fibaro umożliwia bezinwazyjną instalację w budynkach. Nie trzeba kłaść setek metrów czy kilometrów przewodów. Zminiaturyzowane moduły instaluje się w dowolnej puszce podtynkowej pod włącznikiem np: światła, rolety, itd., lub w puszce pod gniazdem sieciowym. System nie „łączy” się trwale z infrastrukturą budynku. Przy remoncie mieszkania, przesuwaniu ścian itp. wystarczy wyjąć moduł z puszki i zamontować w nowym położeniu. Dzięki umiejscowieniu w sieci mesh, nowy moduł odświeży swoje położenie i będzie dalej współpracował z pozostałymi elementami systemu.

Podpis zdjęcia

Z-Wave

Z-Wave jest to innowacyjny, bezprzewodowy protokół komunikacyjny przeznaczony do automatyzacji domu. Urządzenia w sieci Z-Wave prowadzą komunikację za pomocą technologii bezprzewodowej niskiej mocy zaprojektowanej specjalnie do zdalnego sterowania urządzeniami. Bezprzewodowy protokół Z-Wave jest zoptymalizowany do niezawodnego i i szybkiego przesyłania małych pakietów danych, w przeciwieństwie do Wi-Fi i innych standardów IEEE 802.11 opartych na bezprzewodowym systemie LAN, które są przeznaczone przede wszystkim do przepustowości dużego strumienia danych.

W technologii Z-Wave jest wykorzystywana topologia siatki po to, aby urządzenia mogły przekazywać sobie sygnał nawzajem przy użyciu węzłów pośrednich żeby omijać przeszkody lub radiowo martwe punkty, które mogą wystąpić. Wiadomość od węzła do węzła może być z powodzeniem dostarczana nawet jeśli dwa węzły nie są w zasięgu, pod warunkiem, że jedna trzecia węzłów może komunikować się ze sobą. Dlatego sieć Z-Wave może rozciągać się znacznie dalej niż zasięg radiowego pojedynczego urządzenia. Inteligentny system Z-Wave jest technologią sieci kratowych tzw. „MESH”, gdzie każde urządzenie jest w stanie wysyłać i odbierać komendy sterujące. Mają również możliwość stałej kontroli nad poprawnością działania poszczególnych modułów, nieustannie informując centralę o ich statusie. Inteligentne instalacje FIBARO są oparte na technologii Z-wave, dzięki czemu mogą pracować indywidualnie lub w grupach wzajemnie się komunikując, dając nam nieograniczone możliwości zarządzania automatyką domową.

Zasięg pojedynczych nadajników w sieci Z-Wave to obecnie 50m w terenie otwartym i ok. 30m w budynku w zależności od warunków terenowych (ilość przeszkód i przegród, typ materiału konstrukcyjnego). Komunikacja radiowa w protokole Z-Wave dla regionu Europa zajmuje pasmo o częstotliwości 868,42MHz.

Podpis zdjęcia

SYSTEM

Sercem systemu Fibaro jest centrala systemowa. Na chwilę obecną dostępne są dwie centrale: Home Center 2 która jest podstawową centrala systemową i Home Center Lite.

Porównanie central HC2- HCLite

 

Hardware:

 

 

Wymiary

225 x 185 x 44mm

90 x 90 x 33mm

Obudowa

Cast Alloy

Plastic

Procesor

Intel Atom (1.6 GHz)

ARM Cortex-A8 (720 Mhz)

USB

4

VGA

1

Software:

 

 

Dostęp zdalny

TAK

TAK

Sceny magiczne

TAK

TAK

Sceny blokowe

TAK

TAK

Sceny Lua

TAK

NIE

Urządzenia wirtualne Lua

TAK

NIE

Urządzenia wirtualne HTTP

TAK

TAK

Integracja alarmu Satel

TAK

NIE

Integracja z Amazon Alexa

TAK

TAK

Integracja z Google Assistant

TAK

TAK

VoIP

TAK

NIE

Może pracować jako samodzielny kontroler lub kontroler podrzędny

TAK

TAK

Może pracować jako kontroler nadrzędny

TAK

NIE


FIBARO Home Center 2 jest przeznaczone do obiektów komercyjnych lub większych budynków mieszkalnych, w których może być konieczne połączenie wielu urządzeń w sieć w celu sterowania na dużym obszarze. Home Center 2 w porównaniu Home Center Lite jest bardziej zaawansowanym kontrolerem. Home Center 2 oprócz funkcjonalności zawartych w Home Center Lite zapewnia dodatkowe możliwości użytkowe:
• Zgodność z Amazon Alexa i Google Assistant
• Programowanie Lua – Lua jest językiem programowania (skryptowym) powszechnie używanym w kontrolerach automatyki domowej, aby umożliwić użytkownikom tworzenie bardziej złożonych scen sterujących niż obsługiwane przez edytor scen kontrolera
• Urządzenia wirtualne oparte na Lua – do tworzenia wirtualnego urządzenia i programowania każdego przycisku w języku Lua indywidualnie
• Komunikacja VOIP
• Integracja systemu alarmowego SATEL
• Nieograniczona liczba wtyczek

Home Center 2 może pracować jako kontroler nadrzędny i doskonale spełnia wymagania zaprojektowane do tego celu. Podczas gdy Home Center Lite może nie mieć niektórych funkcji swojego starszego brata, wciąż ma mnóstwo mocy i funkcji w pudełku. Home Center Lite można również zamontować poza zasięgiem wzroku ze względu na jego niewielki charakter.

Najważniejsze cechy systemu:

• Prosty, przyjazny użytkownikowi interfejs.
• Wspiera tryb chroniony (Z-Wave security mode) z szyfrowaniem AES-128.
• Dostęp zdalny przez przeglądarkę internetową lub smartfon (Android i iOS).
• Obsługuje sceny Magiczne, Blokowe i Lua.
• Kompatybilny z Google Assistant i Amazon Alexa.
• Obsługuje sceny Lua i urządzenia wirtualne.
• Kompatybilny VoIP.
• Może pracować jako samodzielny kontroler lub urządzenie podrzędne a także jako kontroler nadrzędny.
• Funkcja geolokalizacji.
• Skalowalność
• Prosta rozbudowa
• Możliwość demontażu i zamontowania na nowym budynku

Sterowanie systemem

Sterowanie systemem zostało przewidziane z czterech poziomów:
• Interfejs „panelu administracyjnego” – dostęp przez www (zarówno lokalny jak i zdalny z dowolnego miejsca na świecie)
• Aplikacji mobilnych (IOS, Android) zarówno na smart fon jak i tablet
• Przycisków lokalnych (pod którymi zostały zamontowane moduły wykonawcze
• Z tzw. „aktorów „ czyli wyzwalaczy (pilot, przycisk, czytnik gestów)

Podpis zdjęcia
Elementy systemu FIBARO

• Centrale
o HC2
o HC lite

• Aktory
o Dimmer 2 – moduł inteligentnego ściemniacza o RGBW Controler – sterownik taśm barwnych RGB i RGBW, modułów LED, źródeł światła niskonapięciowego
o Roller Schutter 3 – sterownik rolet, markiz, żaluzji o Single Switch 2 – moduł przekaźnikowy pojedynczy
o Double Switch 2 – moduł przekaźnikowy podwójny o Single Relay Siwtch – moduł przekaźnikowy pojedynczy z wejściem bezpotencjałowym
o Double Relay Switch - moduł przekaźnikowy podwójny z wejściem bezpotencjałowym
o Wall Plug – moduł przekaźnikowy dogniazdkowy o The Heat Controler – termostat grzejnikowy

• Czujniki
o CO Sensor - czujnik tlenku węgla
o Smoke Sensor – czujnik dymu
o Flood Sensor – czujnik zalania
o Motion Sensor – czujnik ruchu
o Door/Window Sensor – czujnik zamknięcia drzwi i okien
o Smart Implant – moduł wejść dwustanowych i czujników temperatury

• Wyzwalacze
o The Button – przycisk o KeyFob – pilot o Swipe – czytnik gestów
• Interkom
Linia WALLI – inteligentny gniazdka i włączniki

Kompatybilność z innymi urządzeniami

Dzięki zastosowaniu technologii Z-Wave System Fibaro to nie tylko urządzenia Producenta systemu (Fibar Gruop S.A.). DO systemu możemy podłączyć urządzenia firm trzecich które wykorzystują jako protokół komunikacyjny Z-Wave. Pełna lista wspieranych urządzeń znajduje się na stronie Producenta https://compatibility.fibaro.com/. Dodatkowo dzięki połączeniu z siecią lokalną Ethernet i zaimplementowanym wtyczkom możemy do systemu podłączyć lokalne multimedia (TV, CinemaCenter), systemy audio, systemy bezpieczeństwa (SATEL , DSC), kamery, klimatyzatory a także takie urządzenia jak iRobot Roomba.

Zarządzanie domem

Zarządzanie naszym domem ułatwią nam wbudowane w system panele zarządzania ogrzewanie, chłodzeniem, wilgotnością czy pracą zraszaczy. Możemy w nich ustawić harmonogramy czasowe zarządzające pracą odpowiednich systemów. Osobnym zagadnieniem jest możliwość zaprogramowania scenariuszy działania naszego systemu ze względu na zaistniałą sytuację, np. załączanie oświetlenia ze względu na wykrytą detekcje ruchu i niski poziom natężenia oświetlenia, odcięcie wody w przypadku wykrycia wycieku, zamkniecie żaluzji po zmierzchu.

W systemie możemy również zaprogramować scenariusze które będą symulowały obecność użytkowników podczas ich nieobecności. Tworzenie takich scenariuszy odbywa się w trzech poziomach zaawansowania użytkownika (instalatora) – najprostsze sceny magiczne , sceny blokowe oraz najbardziej zaawansowane sceny typu Lua wykorzystujace programowanie w języku skryptowym.

Możliwości sterowania

Akcja

Urządzenie

Sterowanie Załącz / Wyłącz (oświetlenie, urządzenia elektryczne)

  • Single Switch 2
  • Double Switch 2
  • Single Relay Switch
  • Double Relay Switch
  • Dimmer 2
  • Wall Plug

Sterowanie oświetleniem ściemnialny

  • Dimmer 2
  • RGBW

Sterowanie taśmami LED

  • RGBW

Sterowanie ogrzewaniem

  • The Heat Controler – grzejniki kaloryferowe
  • MCO Home Controler – termostat sterowania ogrzewania podłogowego
  • Dla sterowania ogrzewaniem podłogowym można równeiż zastosować moduły załącz / wyłącz  połączone z systemowym czujnikiem temperatury

Sterowanie klimatyzacją

  • Poprzez wtyczki dla urządzeń pracujących w sieci Ethernet,
  • ZXT-120 – konwerter mediów Z-Wave – IR

Sterowanie roletami

  • Roller Schutter 3

Sterowanie markizami

  • Roller Schutter 3

Sterowanie żaluzjami

  • Roller Schutter 3

Harmonogramy sterujące

  • Sterowanie ogrzewaniem
  • Sterowanie chłodzeniem
  • Sterowanie nawilżaniem powietrza
  • Sterowanie podlewaniem

Panel sterujący

  • Brak, sterowanie poprzez urządzenia mobilne (darmowa aplikacja) oraz wyzwalacze

Programowanie sytemu

  • Interfejs www

Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • Dominik
    Filary
  • Piotr
    Bibik
  • Marceli
    Lesisz
  • Tomasz
    Stempniewicz
  • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

    Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

    Jednopixelowy obrazek