Podziel się wiedzą:
Pomocnicy
Podpis zdjęcia
Sprawne prowadzenie prac instalacyjnych związane jest zawsze z posiadaniem odpowiednich narzędzi. I nie ma znaczenia zakres tych prac, bo brak narzędzi zniweczyć może nawet drobne zadania.
linia

Obok narzędzi specjalistycznych istotną rolę pełnią narzędzia pomocnicze, które, mówiąc kolokwialnie, "ratują skórę" bądź też po prostu pomagają wykonać czynności, które jakoś bez nich mogą być wykonane - ale po co się męczyć? W cyklu artykułów przedstawię urządzenia, które pomogą w przeciągnięciu kabli nawet energetycznych o dużych przekrojach, usprawnią działania na bębnach lub motkach kablowych, pomogą w operowaniu w częściowo zamkniętych lub zamkniętych przestrzeniach, pozwolą sprawdzić i udokumentować przeszkody/utrudnienia/inne, których w miejscu wykonywania zadania być nie powinno, ale się pojawiły.


Przedłuż swoją rękę.

W pracy instalatora "elektrycznego" (bez względu na rodzaj obsługiwanych napięć) bardzo często zdarza się, że musi sięgać do miejsc trudno dostępnych (szachty, przestrzenie w ścianach suchej zabudowy), sufity podwieszane itp. i wyciągnąć zapomniany przewód lub wręcz przeciwnie wprowadzić go tam. Coś zostało, coś wpadło itp. itd. Sposobów na poradzenie sobie z problemem będzie mniej więcej tyle ilu ludzi się tym zajmujących. Oczywiście mamy czasy dostępności dóbr wszelakich i rozwiązań lepszych lub gorszych. Najistotniejsze w jednak w sprzęcie, który ma nas wspomagać jest jego uniwersalność i wszechstronność. Jednym z produktów, który chciałbym przedstawić, a który doskonale sprawdzi się w roli "pomocnika", jest zestaw prętów bazaltowych RUNPOSTICKS. Dlaczego?

Pręty same w sobie nie są wynalazkiem epokowym, ale w tym przypadku producent w rozsądny sposób połączył cechy poszczególnych elementów zestawu z ich potencjalnym przeznaczeniem. Zestaw składa się z 10. prętów metrowej długości, które są podzielone kolorami na różne grubości, a co za tym idzie - sztywności. Tak więc mamy 5 prętów o gr. 7,5 mm, 3 pręty o gr. 5,5 mm oraz 2 pręty o gr. 4,5 mm. Pozwala nam to „zbudować” wysięgnik o pożądanym stopniu elastyczności bądź sztywności. Jednak o atrakcyjności zestawu decydują akcesoria, które są do niego dołączone. Znajdziemy tam latarkę LED, którą można nakręcić na końcowy pręt, hak przesuwny, który z łatwością przemieszcza się po konstrukcji sufitu podwieszanego, a także sporo drobiazgów, które każdy wykorzysta wg własnego uznania i znajdzie zastosowania, które nie są przedmiotem tego tekstu. Jedną z ciekawszych końcówek jest magnes (oczywiście nakręcany na pręt), którym można ponieść przedmiot o wadze do 2,5kg. Całość mieści się w zgrabnym futerale z paskiem transportowym. Istotnym dla użytkowania elementem jest fakt, że wszystkie okucia i akcesoria wykonane są ze stali nierdzewnej. Konserwacja sprowadza się więc do utrzymywania całego zestawu w czystości. Może się zdarzyć, że jakiś pręt ulegnie uszkodzeniu – każdy rodzaj prętów można domówić w parach. Również akcesoria można zamówić oddzielnie, jeżeli zachodzi taka konieczność.

Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaZestaw prętów bazaltowych z akcesoriami

Sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga.

Ale co zrobić, gdy musimy zajrzeć w miejsca, gdzie możliwość tzw. rzucenia okiem niestety przepadła lub z założenia (np. peszel) jest niemożliwa? Ratunkiem i szansą na zrealizowanie zamierzenia może być kamera inspekcyjna. Oczywiście rynek oferuje nam wiele rozwiązań, ale „diabeł” jak zawsze tkwi w szczegółach. Priorytetem w podjęciu decyzji powinna, jak poprzednio, być uniwersalność, ale również kompleksowość wyposażenia. Nie chodzi nam przecież o to, żeby uganiać się za kolejnymi akcesoriami niezbędnymi do użytkowania sprzętu. Czego więc powinniśmy oczekiwać od uniwersalnego zestawu; na pewno, w pierwszej kolejności odpowiednio długiego przewodu łączącego głowicę kamery z bazą; w ślad za tym idą akcesoria, które ułatwią pracę; istotną rzeczą jest w końcu odpowiednio zabezpieczone przechowywanie i transport.

Jako rozwiązanie i wypełnienie większości wymagań, które zostały wyżej nakreślone proponuję zwrócić uwagę na wielofunkcyjną kamerę RUNPOCAM RC2. Obok ciekawego zestawu różnych akcesoriów wśród, których znajdziemy m.in. silną latarkę LED (akumulatorową, ładowaną tym samym zasilaczem co baza lub z USB), nasadki ślizgowe, łączniki, hak i wiele innych, które są kompatybilne z prętami bazaltowymi, mamy do wyboru trzy długości kabla (20, 30, 50 metrów), walizkę transportową (kompatybilność z system SORTIMO), a także krzyżak porządkujący do kabla. Głowica kamery wykonana jest w klasie szczelności IP67 i posiada zintegrowane oświetlenie LED (6 diod). Kamera oferuje nam możliwość dokumentowania obrazu w formatach foto lub video oraz dźwięku.


Podpis zdjęcia
Podpis zdjęciaKamera multifunkcyjna


Wczytywanie produktów
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  • Dominik
    Filary
  • Piotr
    Bibik
  • Marceli
    Lesisz
  • Tomasz
    Stempniewicz
  • Prowadzimy dla Was Strefę Porad

    Chętnie odpowiemy na twoje pytanie - skontaktuj się z nami.

    Jednopixelowy obrazek